- Strona główna
- Aktualności
- Pełen atrakcji Piknik Europejski przy PKM. Razem świętowaliśmy 20 lat Polski w UE
Pełen atrakcji Piknik Europejski przy PKM. Razem świętowaliśmy 20 lat Polski w UE
Opublikowano: 13.05.2024
Były wspólne zdjęcia, gry i zabawy dla najmłodszych oraz sporo uśmiechu. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, strefy relaksu oraz.. rozmów o funduszach unijnych. W sobotę, 11 maja 2024 r. w pobliżu przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik na każdego czekały liczne atrakcje przygotowane w ramach Pikniku Europejskiego. Przy okazji tego wydarzenia zaprezentowany został mural poświęcony znanemu pisarzowi Pawłowi Huelle.
Gościom Pikniku Europejskiego zapewniono cztery godziny dobrej zabawy. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w grach sportowych i zręcznościowych. Starsi z kolei mieli okazję porozmawiać o funduszach unijnych oraz inwestycjach realizowanych przez Pomorską Kolej Metropolitalną. Wszyscy mogli odpocząć na leżakach w strefie relaksu, zajadać się lodami, watą cukrową i popcornem albo napić się gorącej kawy i herbaty.
– Bardzo się cieszę, że odwiedziło nas tylu mieszkańców. Był to świetnie spędzony czas, wypełniony fajnymi rozmowami, a przede wszystkim uśmiechem. To niezwykle ważne, że mogliśmy się spotykać na wspólnym świętowaniu – mówi Martyna Sawicka z Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Inwestycje unijne znaleźć można wszędzie
Piknik Europejski był jednym z wydarzeń organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, których celem jest promocja projektów zrealizowanych dzięki wsparciu środków unijnych.
– Takie inwestycje znaleźć można wszędzie. To zarówno projekty infrastrukturalne, jak i te związane z działaniami społecznymi – zaznacza wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. – Nasz region cały czas zmienia się na lepsze dzięki funduszom europejskim, a powstanie i rozwój Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest tego najlepszym przykładem. Dlatego też lokalizacja pikniku, przy jednej z bardziej popularnych stacji PKM, nie była przypadkowa.
Idźmy na wybory i pokażmy siłę Pomorza
Impreza wpisywała się też w tegoroczne obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a przy okazji miała zachęcić do udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak ważne są to wybory wspominała obecna na pikniku europosłanka Magdalena Adamowicz.
– Mądrość nas wszystkich 20 lat temu, zapewniła Polsce największy skok cywilizacyjny w naszej historii. Oby tej wielkiej polskiej mądrości nie zabrakło nam 9 czerwca. Pomyślmy, gdzie Polska będzie za 20 lat, jeżeli wykorzystamy je równie dobrze, jak te ostatnie lata w Unii Europejskiej. Dlatego idźmy na wybory i pokażmy siłę Pomorza, jak bardzo kochamy tu wolność i jak bardzo chcemy mieć silną pozycję w Europie – zachęcała Magdalena Adamowicz.
Nowy mural oficjalnie odsłonięty
Wyjątkowym wydarzeniem była pierwsza oficjalna prezentacja muralu poświęconego zmarłemu w ubiegłym roku Pawłowi Huelle, znanemu gdańskiemu pisarzowi.
– Na ścianie wiaduktu od strony przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik powstał mural wzorowany na zdjęciu z Pawłem Huelle siedzącym na torach. Zdjęcie zostało wykonane przez nas podczas dnia otwartego na budowie PKM w 2014 r., niemal dokładnie w tym miejscu – informuje Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.
Malowidło przedstawia pisarza siedzącego na torach PKM z Mostkiem Weisera w tle oraz zawiera dwa cytaty z jego powieści „Weiser Dawidek”. Twórcami dzieła są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Iwo Arabski oraz Jakub Morozowski.
– Realizacja muralu pozwoliła nam na dogłębne poznanie historii zawartej w książce, jak i filmie opowiadającym o Weiserze Dawidku. Jest to niezwykłe zjawisko, w którym sztuka inspiruje dalszą sztukę – podkreślają artyści.
Atrakcje czekały też na miłośników kolei
Co ciekawe, oprócz muralu z Pawłem Huelle na równoległej ścianie wiaduktu PKM odwzorowane zostało historyczne zdjęcie przedstawiające zburzony przez Niemców stary wiadukt kolejowy, który stał w tym miejscu do 1945 r.
Podczas Pikniku Europejskiego miłośnicy kolei oraz historii regionu mogli również kupić publikacje poświęcone PKM, takie jak „Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby”, „Koleją z Kokoszek do Gdyni” czy najnowszą książkę „Kolejowym Bajpasem z Trójmiasta do Kartuz”, której autorami są Henryk Jursz i Piotr Odya. Dodatkowo, grupa ponad dwudziestu pasjonatów, zanim dotarła na piknik, odbyła fotospacer przemierzając pieszo wzdłuż linii PKM trasę od przystanku na Matarni.