Pełen atrakcji Piknik Europejski przy PKM. Razem świętowaliśmy 20 lat Polski w UE

Opublikowano: 13.05.2024

Były wspólne zdjęcia, gry i zabawy dla najmłodszych oraz sporo uśmiechu. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku, strefy relaksu oraz.. rozmów o funduszach unijnych. W sobotę, 11 maja 2024 r. w pobliżu przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik na każdego czekały liczne atrakcje przygotowane w ramach Pikniku Europejskiego. Przy okazji tego wydarzenia zaprezentowany został mural poświęcony znanemu pisarzowi Pawłowi Huelle.

Gościom Pikniku Europejskiego zapewniono cztery godziny dobrej zabawy. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w grach sportowych i zręcznościowych. Starsi z kolei mieli okazję porozmawiać o funduszach unijnych oraz inwestycjach realizowanych przez Pomorską Kolej Metropolitalną. Wszyscy mogli odpocząć na leżakach w strefie relaksu, zajadać się lodami, watą cukrową i popcornem albo napić się gorącej kawy i herbaty.

– Bardzo się cieszę, że odwiedziło nas tylu mieszkańców. Był to świetnie spędzony czas, wypełniony fajnymi rozmowami, a przede wszystkim uśmiechem. To niezwykle ważne, że mogliśmy się spotykać na wspólnym świętowaniu – mówi Martyna Sawicka z Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Inwestycje unijne znaleźć można wszędzie

Piknik Europejski był jednym z wydarzeń organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, których celem jest promocja projektów zrealizowanych dzięki wsparciu środków unijnych.

– Takie inwestycje znaleźć można wszędzie. To zarówno projekty infrastrukturalne, jak i te związane z działaniami społecznymi – zaznacza wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. – Nasz region cały czas zmienia się na lepsze dzięki funduszom europejskim, a powstanie i rozwój Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest tego najlepszym przykładem. Dlatego też lokalizacja pikniku, przy jednej z bardziej popularnych stacji PKM, nie była przypadkowa.

Idźmy na wybory i pokażmy siłę Pomorza

Impreza wpisywała się też w tegoroczne obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a przy okazji miała zachęcić do udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak ważne są to wybory wspominała obecna na pikniku europosłanka Magdalena Adamowicz.

– Mądrość nas wszystkich 20 lat temu, zapewniła Polsce największy skok cywilizacyjny w naszej historii. Oby tej wielkiej polskiej mądrości nie zabrakło nam 9 czerwca. Pomyślmy, gdzie Polska będzie za 20 lat, jeżeli wykorzystamy je równie dobrze, jak te ostatnie lata w Unii Europejskiej. Dlatego idźmy na wybory i pokażmy siłę Pomorza, jak bardzo kochamy tu wolność i jak bardzo chcemy mieć silną pozycję w Europie – zachęcała Magdalena Adamowicz.

Nowy mural oficjalnie odsłonięty

Wyjątkowym wydarzeniem była pierwsza oficjalna prezentacja muralu poświęconego zmarłemu w ubiegłym roku Pawłowi Huelle, znanemu gdańskiemu pisarzowi.

– Na ścianie wiaduktu od strony przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik powstał mural wzorowany na zdjęciu z Pawłem Huelle siedzącym na torach. Zdjęcie zostało wykonane przez nas podczas dnia otwartego na budowie PKM w 2014 r., niemal dokładnie w tym miejscu – informuje Tomasz Konopacki, rzecznik PKM.

Malowidło przedstawia pisarza siedzącego na torach PKM z Mostkiem Weisera w tle oraz zawiera dwa cytaty z jego powieści „Weiser Dawidek”. Twórcami dzieła są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Iwo Arabski oraz Jakub Morozowski.

– Realizacja muralu pozwoliła nam na dogłębne poznanie historii zawartej w książce, jak i filmie opowiadającym o Weiserze Dawidku. Jest to niezwykłe zjawisko, w którym sztuka inspiruje dalszą sztukę – podkreślają artyści.

Atrakcje czekały też na miłośników kolei

Co ciekawe, oprócz muralu z Pawłem Huelle na równoległej ścianie wiaduktu PKM odwzorowane zostało historyczne zdjęcie przedstawiające zburzony przez Niemców stary wiadukt kolejowy, który stał w tym miejscu do 1945 r.

Podczas Pikniku Europejskiego miłośnicy kolei oraz historii regionu mogli również kupić publikacje poświęcone PKM, takie jak „Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby”, „Koleją z Kokoszek do Gdyni” czy najnowszą książkę „Kolejowym Bajpasem z Trójmiasta do Kartuz”, której autorami są Henryk Jursz i Piotr Odya. Dodatkowo, grupa ponad dwudziestu pasjonatów, zanim dotarła na piknik, odbyła fotospacer przemierzając pieszo wzdłuż linii PKM trasę od przystanku na Matarni.

Udostępnij zawartość na FacebookUdostępnij zawartość na TwitterUdostępnij zawartość na Linkedin