Ponad 270 nowych miejsc dla maluchów w przedszkolach. Gdzie powstaną?

Opublikowano: 16.05.2024

W pomorskich gminach powstaną nowe miejsca w przedszkolach. Będą też dodatkowe zajęcia edukacyjne, a oprócz tego dwustu nauczycieli podniesie umiejętności zawodowe. Umowy na dofinansowanie projektów związanych z edukacją przedszkolną zostały podpisane 14 maja 2024 r.

Edukacja przedszkolna

Rozwój edukacji przedszkolnej to jeden z najważniejszych projektów, jakie wspiera samorząd województwa pomorskiego. Dzięki temu powstają nowe miejsca wychowania przedszkolnego, rozwijana jest oferta edukacyjna, a wychowawcy w przedszkolach, uczestnicząc w kursach i szkoleniach mają możliwość rozwoju zawodowego. Warto dodać, że obecny konkurs projektów, rozstrzygnięty jesienią 2023 r. cieszył się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Złożonych zostało 158 wniosków, a dofinansowanie otrzymało 58 najlepszych.

12 umów z edukacji przedszkolnej

Dzięki umowom podpisanym 14 maja 2024 r. prawie 3 tys. najmłodszych Pomorzan będzie miało zapewnione dodatkowe zajęcia edukacyjne w przedszkolach. Projekty realizowane będą w gminach: Lipusz, Tuchomie, Szemud, Kościerzyna, Człuchów, Brusy, Czarna Dąbrówka, Krokowa, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Chmielno i Linia. Co istotne wsparcie skierowane będzie również do 200 wychowawców. Najważniejszym jednak celem projektów jest utworzenie ponad 271 nowych miejsc wychowania przedszkolnego. Wartość dofinansowania zależy od konkretnego projektu gminy i wynosi od ok. pół mln zł. do nawet 4,5 mln zł. Co będzie realizowane w gminach?

Dla najmłodszych

W projektach przewidziana jest bardzo szeroka oferta zajęć dodatkowych. Np. w gminie Lipusz przedszkolaki będą mogły skorzystać z socjoterapii czy zajęć korekcyjnych oraz alpakoterapii. Z kolei w gminie Krokowa przewidziane są zajęcia rozwijające zdolności matematyczne i cyfrowe. Co istotne, w projektach przewidziane są liczne zajęcia skierowane do przedszkolaków ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Chodzi tu np. o wsparcie dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym, autyzmem (tak będzie w gminie Chmielno), czy też wsparcie dla uczniów z autyzmem w tym z zespołem Aspergera (projekt w gminie Linia).

Oraz dla wychowawców

Najlepsza nawet oferta dla najmłodszych nie była by pełna, gdyby nie wsparcie dla wychowawców. Dla dwustu pracowników przedszkoli przewidziana jest szeroka oferta doskonalenia zawodowego. Szkolenia będą dotyczyły min  integracji sensorycznej czy pracy z grupą zróżnicowaną kulturowo.

Inne umowy 

14 maja podpisana została również jedna umowa dotycząca edukacji ogólnej z Gminą Linia i dwie z obszaru aktywnego włączenia społecznego (Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A; Kaszubskie Towarzystwo Sportowo-Kulturalne).

Udostępnij zawartość na FacebookUdostępnij zawartość na TwitterUdostępnij zawartość na Linkedin