Projekty rewitalizacyjne finansowane z RPO WP 2014-2020 wyróżnione jako Najlepsze Przestrzenie Publiczne Województwa Pomorskiego

Opublikowano: 20.11.2024

W poniedziałek 18 listopada 2024 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego organizowanego przez Zarząd Województwa Pomorskiego. 

 

Dwa połączone zdjęcia. Na zdjęciu po lewej zastępczyni prezydentki miasta Słupska odbiera nagrodę. Na zdjęciu po prawej Marszałek Województwa Pomorskiego wręcza nagrodę
Od lewej: Zastępczyni Prezydentki Słupska odbiera nagrodę główną, Architekt Izabela Sykta odbiera nagrodę z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego. Fot. Łukasz Tokarczyk

 

Nagroda główna – Bulwary nad rzeką Słupią w Słupsku

Główną nagrodę otrzymało Miasto Słupsk za realizację inwestycji „Bulwary nad rzeką Słupią” w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia - rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Nagrodzone przedsięwzięcie jest częścią Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupsk.

Przebudowa terenów nadrzecznych objęła obszar między Mostem Zamkowym a Mostem Kaszubskim. Okolice rzeki Słupi całkowicie zmieniły swoje oblicze – połączone kładkami brzegi rzeki, z nowymi miejscami do spacerów i wypoczynku, stają się jednym z najważniejszych terenów rekreacyjnych miasta.

Zmiana aranżacji objęła m.in. przebudowę ciągów pieszych i budowę ścieżki rowerowej, rewaloryzację terenów zielonych, wykreowanie nowych placów i skwerów, adaptację terenu w okolicach Miejskiej Biblioteki Publicznej i odtworzenie dawnej ulicy Krętej.

Dzięki nowym kładkom, które połączyły Plac Muzealny z Basztą Czarownic i Rynkiem Rybackim oraz ulicę Szarych Szeregów z rejonem Miejskiej Biblioteki Publicznej, tereny podzielone przez rzekę stają się w pełni dostępne dla mieszkańców.

 

Dwa połączone zdjęcia. Po lewej młode drzewa i krzewy posadzone w zrewitalizowanym parku na tle budynku z czerwonej cegły. Po prawej ścieżka dla pieszych pomiędzy dwoma trawnikami, na których znajdują się ławki obok rzeki i mostu
Bulwary nad rzeką Słupią. Fot. Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego

 

Wyróżnienie dla najlepszego przedsięwzięcia na terenie miasta - Park leśny na Oksywiu. Połączenie piesze między Oksywiem Górnym a Oksywiem Dolnym w Gdyni

Gmina Miasta Gdyni wraz z Laboratorium Innowacji społecznych odebrała wyróżnienie w kategorii najlepszych przedsięwzięć zrealizowanych na terenie miast. 

Park leśny na Oksywiu, powstał w ramach rewitalizacji dzielnicy Oksywie sfinansowanej w ramach Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu „Gdynia odNowa: Rewitalizacja dzielnicy Oksywie”. Nagrodzona inwestycja zakłada połączenie piesze między Oksywiem Górnym a Oksywiem Dolnym – ul. Żeglarzy a planowaną ul. Nową Zieloną. Inwestycja została doceniona za rozwiązanie trudnego pod względem użytkowym i topograficznym problemu rozdzielenia dwóch części dzielnicy Oksywie.

 

Dwa połączone zdjęcia. Po lewej park linowy wykonany z elementów drewnianych pośród drzew. Po prawej Plac zabaw wykonany z elementów drewnianych w lesie.
Park leśny na Oksywiu. Fot. 1 Laboratorium Innowacji Społecznych, Fot. 2 Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego

 

Nagroda specjalna - Zagospodarowanie Góry Markowca w Rumi

Kapituła konkursu w tym roku przyznała nagrodę specjalną Gminie Miejskiej Rumia za realizację inwestycji „Zagospodarowanie Góry Markowca w Rumi”, która stanowi część projektu „Rewitalizacja Zagórza w Rumi” sfinansowanego w ramach Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Przedsięwzięcie otrzymało nagrodę za szczególne działanie samorządu lokalnego polegające na wykreowaniu nowej przestrzeni publicznej w obrębie terenu ważnego z punktu widzenia tożsamości wspólnoty samorządowej, który pierwotnie stanowił własność prywatną i został pozyskany przez Gminę Miejską Rumia w celu realizacji przedsięwzięcia oraz udostępnienia terenu w szerszym zakresie mieszkańcom. 

Realizacja zakłada ogólnodostępną historyczną przestrzeń miejską wraz z miejscem do wspólnego spędzania czasu. Wzgórze stanowi punkt widokowy na Pradolinę Kaszubską, Zatokę Gdańską czy Kępę Oksywską. Miejsce to zostało wyposażone m.in. w schody terenowe, platformę widokowo-rekreacyjna, ścieżkę historyczno – edukacyjną, amfiteatr – scenę letnią dla mieszkańców, ściankę wspinaczkową z wieżą, trasę do uprawiania kolarstwa górskiego, oświetlenie, nowe nasadzenia zieleni.

 

Dwa połączone zdjęcia. Po lewej ścieżka piesza wkopana w głąb trawnika pomiędzy drzewami. Po prawej oświetlony nocą park z drewnianymi schodami z lotu ptaka.
Góra Markowca w Rumi. Fot. 1 Urząd Miasta Rumia, Fot. 2 Daniel Pietrzykowski

 

Więcej informacji na temat plebiscytu oraz laureatów można znaleźć na stronie Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

Szczegółowe informacje dotyczące realizacji inwestycji dofinansowanych w ramach RPO WP 2014-2020 wyróżnionych w konkursie:
Miasto Słupsk

Laboratorium Innowacji Społecznych

Regionalny Program Województwa Pomorskiego

Udostępnij zawartość na FacebookUdostępnij zawartość na TwitterUdostępnij zawartość na Linkedin