Pożyczka OZE
Odbiorcy: inwestorzy (w tym przedsiębiorcy) chcący wybudować lub rozbudować na terenie województwa pomorskiego instalację wytwarzającą energię z OZE/magazyn energii.
Wartość jednostkowej pożyczki: do 10 mln PLN, jeden inwestor może otrzymać dowolną liczbę jednostkowych pożyczek o łącznej wartości nie wyższej niż 12 mln PLN.
Okres finansowania oraz karencji:
- maksymalnie 120 m-cy (tj. 10 lat) – w przypadku instalacji o mocy do 50 kW, albo 180 m-cy (tj. 15 lat) – w przypadku instalacji o mocy powyżej 50 kW;
- maksymalna karencja w spłacie kapitału – 12 miesięcy w przypadku instalacji o mocy do 50 kW, albo do 24 miesięcy w przypadku instalacji o mocy powyżej 50 kW; karencja nie wydłuża maksymalnego okresu trwania pożyczki.
Przeznaczenie:
1. Finansowanie inwestycji końcowych realizowanych na terenie województwa pomorskiego, których celem jest:
- budowa lub rozbudowa instalacji odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej, w tym z magazynami energii działającymi na potrzeby źródła OZE wraz z przyłączeniem źródeł OZE do sieci energetycznych lub ciepłowniczych,
- budowa magazynów energii działających na potrzeby już istniejących źródeł OZE, realizowana w ramach samodzielnego przedsięwzięcia.
Jedna pożyczka może dotyczyć finansowania jednej inwestycji końcowej realizowanej w jednej lokalizacji, przy czym każda inwestycja końcowa może dotyczyć wyłącznie jednego z powyższych zakresów.
Możliwe finansowanie z pożyczki wydatków niezbędnych do realizacji inwestycji końcowej oraz bezpośrednio z nią związanych – w szczególności wydatków na:
- zakup, montaż i uruchomienie instalacji (w tym np. dostawa urządzeń, roboty budowlane, prace instalacyjne),
- nadzór nad realizacją inwestycji końcowej (w tym np. nadzór inwestorski, autorski, budowlany).
2. W zakresie wytwarzania energii elektrycznej finansowane będą źródła OZE o mocy:
- do 5 MWe dla wiatru,
- do 5 MWe dla biomasy,
- do 0,5 MWe dla biogazu,
- do 5 MWe dla wody,
- do 0,5 MWe dla promieniowania słonecznego.
3. W zakresie wytwarzania energii cieplnej finansowane będą źródła OZE o mocy:
- do 5 MWt dla biomasy,
- do 0,5 MWt dla promieniowania słonecznego,
- do 2 MWt dla geotermii (w tym pompy ciepła),
- do 0,5 MWt dla biogazu.
4. Wskazane limity mocy dotyczą sumarycznej mocy wszystkich jednostek wytwórczych danego rodzaju OZE finansowanych w ramach jednostkowej pożyczki. Limity te nie dotyczą projektów realizowanych przez klastry energii, spółdzielnie energetyczne oraz społeczności energetyczne działające w zakresie energii odnawialnej, w tym w ramach wysp energetycznych, a także projektów parasolowych.
5. W zakresie produkcji i wykorzystania biogazu wspierana będzie budowa instalacji służących do produkcji i wykorzystania biogazu wraz z systemami dystrybucji, kondycjonowania i zagospodarowania produktów ubocznych, w tym do produkcji nawozów. Możliwa będzie również realizacja instalacji do jego oczyszczania w celu pozyskania biometanu oraz jego zatłaczania do sieci gazowej.
6. Udział pożyczki w finansowaniu inwestycji końcowej może stanowić do 100%.
Preferencje:
- przedsięwzięcia oparte na układach hybrydowych zasilanych przez co najmniej dwa różne źródła energii odnawialnej,
- w przypadku biogazowni, przedsięwzięcia w ramach których przewidziano zagospodarowanie ciepła odpadowego, w tym przede wszystkim na potrzeby kondycjonowania pofermentu lub ukierunkowane na produkcję biometanu,
- przedsięwzięcia realizowane przez podmioty wchodzące w skład klastrów (w tym posiadających Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii), spółdzielni energetycznych i społeczności energetycznych działających w zakresie OZE,
- przedsięwzięcia obejmujące przebudowę lub rozbudowę i wykorzystanie lokalnej ciepłowni jako elementu wyspy energetycznej, przy zastosowaniu biomasy jako paliwa,
- przedsięwzięcia wykorzystujące do zaspokojenia potrzeb energetycznych biogaz (biometan),
- przedsięwzięcia uwzględniające wykorzystanie magazynów energii.
Partnerzy Finansujący: procedura wyboru w trakcie realizacji.