- Strona główna
- Poradniki
- 1. Fundusze europejskie dla badań i rozwoju oraz przedsiębiorczości
- Działania 1.1 Projekty badawczo rozwojowe przedsiębiorstw
Typy projektów :
A. Prace B+R z przygotowaniem do wdrożenia
Typ projektu A obejmuje realizację prac B+R z przygotowaniem do wdrożenia tj. badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe w rozumieniu przepisów o pomocy państwa, w tym tworzenie prototypów lub instalacji demonstracyjnych i testowanie ich również przy zaangażowaniu użytkowników końcowych. Projekty, w których nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych nie mogą uzyskać dofinansowania. Elementem uzupełniającym przedsięwzięcia może być przygotowanie do wdrożenia wyników prac B+R w działalności gospodarczej obejmujące np. ochronę własności intelektualnej i analizy przedwdrożeniowe. Wsparcie może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się beneficjenta do wdrożenia wyników prac B+R w okresie 3 lat od złożenia wniosku o płatność końcową w ramach projektu, przy czym wdrożenie może być sfinansowane ze środków własnych lub innego, zewnętrznego źródła finansowania, w tym w ramach programu FEM 2021-2027. Wsparcie jest udzielane w formie dotacji.
B. Projekty kompleksowe obejmujące prace B+R z wdrożeniem
Typ projektu B dotyczy przedsięwzięć kompleksowych obejmujących łącznie komponenty:
a) prace B+R na rzecz przedsiębiorstw – tj. badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe w rozumieniu przepisów o pomocy państwa, w tym tworzenie prototypów lub instalacji demonstracyjnych i testowanie ich również przy zaangażowaniu użytkowników końcowych. Projekty, w których nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych nie mogą uzyskać dofinansowania. Elementem uzupełniającym w tym komponencie może być przygotowanie do wdrożenia wyników prac B+R w działalności gospodarczej obejmujące np. ochronę własności intelektualnej i analizy przedwdrożeniowe. Wsparcie jest udzielane w formie dotacji.
b) wdrożenie wyników prac B+R – wsparcie przeznaczone na wdrożenie wyników prac B+R, zrealizowanych w komponencie a), do działalności własnej przedsiębiorstwa, poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie innowacyjnego rozwiązania / rozwiązań opracowanych w komponencie B+R. Wartość wydatków kwalifikowanych komponentu wdrożeniowego nie przekracza 60% całkowitych wydatków kwalifikowanych projektu, z tym że na etapie realizacji dopuszcza się możliwość odstąpienia od tego limitu w następstwie obniżenia wartości wydatków kwalifikowanych w komponencie B+R. Wsparcie w komponencie wdrożeniowym jest udzielane w formie dotacji warunkowej.